تاريخ : سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ | 11:49 | نویسنده : صفا

انواع انرژی: 
حال اجازه بدهید اشكال و انواع انرژی را به شما معرفی كنم: 
انرژی همواره به شكل های مختلف و انواع گوناگون از آغاز تاكنون در خدمت انسانها بوده و در شكل های مختلف ماهیچه ای، مكانیكی، گرمایی، شیمیایی، الكتریكی، تابشی اتمی و ... رفاه و آسایش فراوانی به انسانها عرضه داشته است . یكی از تقسیم بندی های (انرژی) بر اساس حامل های (انرژی) انجام می گیرد: 
منظور از حامل های انرژی، ماده ای است كه (انرژی) را در خود ذخیره می كند، این مواد معمولاً پس از یك یا چند بار تغییر شكل دادن به صورت یك حامل نهایی یا یك انرژی نهایی درمی آیند كه به مصرف كننده می رسد. 
حامل های (انرژی) را می توان به دو گروه تقسیم كرد. 
انرژی اولیه : یعنی نوعی از انرژی كه هنوز به نوع دیگری تبدیل نشده است، مثلاً نفت خام و گاز طبیعی كه مستقیماً از درون زمین بیرون می آیند و شما دخالتی در ساخت آنها ندارید. 
انرژی ثانویه: انرژی هایی است كه زمانی به دست می آیند كه شما نوعی از (انرژی) را یك یا چند بار تبدیل می كنید. مثل تبدیل نفت خام به بنزین یا سایر فرآورده های نفتی و پالایش نفت و گاز و تبدیل آنها به سوخت نفتی برای راه اندازی موتورهایی كه انرژی بخار یا برق ایجاد می كنند. 
> تقریباً تمام وسایل كه شما در زندگی روزمره از آنها استفاده می كنید نیازمند انرژی های ثانویه هستند به همین دلیل است كه ساختن پالایشگاه و نیروگاه های برقی و همچنین سدهای بزرگ از اقدام های زیربنایی و بسیار مهم در اقتصاد یك كشور به حساب می آید. 
انرژی اولیه : این نوع انرژی خود به دو گروه تقسیم می شود: انرژی های فسیلی (تجدید ناپذیر)، انرژی های (تجدیدپذیر) و انرژی (هسته ای). 
تعریف انرژی فسیلی یا تجدیدناپذیر: انرژی فسیلی به نوعی از انرژی اطلاق می شود كه محصول انباشته شدن فسیل موجودات پیشین در اعماق زمین است. موجوداتی كه چندین میلیون سال پیش می زیسته اند و در اعماق زمین به تدریج تجزیه شده و به موادی تبدیل شده اند كه امروزه شما می توانید با حفر زمین به آنها دست پیدا كنید. این مواد معمولاً در عمق خیلی زیادی هستند و برای رسیدن 
به آنها باید چاه های خیلی عمیقی حفر كرد. نفت خام، گاز و زغال سنگ در گروه انرژی های فسیلی قرار می گیرند. 
انرژی تجدیدپذیر: به انرژی حاصل از باد، آب، خورشید، بیوگاز ، انرژی زمین گرمایی و انرژی اقیانوس، انرژی طبیعی یا تجدیدپذیر می گویند. 
۱ـ انرژی اولیه Primary
۲ـ انرژی ثانویه Secondary
اصل اساس درباره انرژی: اصل بقای (انرژی) به ما می گوید كه مقدار انرژی همواره ثابت است و این بهره وری ماست كه متغیر می باشد و مبحث صرفه جویی انرژی روی همین موضوع تأكید دارد. مفهوم این اصل آن است كه (انرژی) هیچگاه نابود نمی شود و به وجود نمی آید، بلكه تنها تغییر شكل می دهد و از گونه ای به گونه ای دیگر تبدیل می شد. به همین دلیل است كه به جای انرژی از تبدیل انرژی و به جای دستگاه مولد انرژی معمولاً از اصطلاح دستگاه مبدل انرژی سخن می گویند. دستگاه مبدل انرژی همچنانكه از اسمش پیداست شكلی از (انرژی) را به شكل دیگر تبدیل می كند. ( انرژی مكانیكی را به انرژی الكتریكی ) 
منابع اصلی انرزی چیست: تقریباً تمام انواع (انرژی هایی) را كه ما مورد استفاده قرار می دهیم همه از یك منبع سرچشمه می گیرند. اگر به منابع مهم (انرژی) توجه كنیم بهتر به وجود انرژی پی خواهید برد، از خودتان شروع كنید. بدن شما انرژی ماهیچه ای و گرمای مورد نیاز خود را از مواد غذایی و آزاد كردن انرژی شیمیایی آنها بدست می آورد. ولی مواد غذایی را گیاهان سبز به كمك نور خورشید می سازند، یعنی انرژی تابشی خورشید در غذاها به صورت شیمیایی درمی آید و این انرژی به نوبه خود در بدن شما تبدیل به گرما و انرژی ماهیچه ای می شود. پس در حقیقت منبع اصلی انرژی ماهیچه ای و گرمایی بدن شما خورشید است.


برچسب‌ها: ماهیچه ای, مكانیكی, گرمایی, شیمیایی, الكتریكی, تابشی اتمی

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ